Rok 2018/2019

 

RADOSNE ROCZNICE W ZESPOLE SZKÓŁ W CIESZYNIE

 

„Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja”.

 

   09 listopada 2018 roku wpisze się w historię naszej szkoły w sposób szczególny, ponieważ przygotowana została na ten dzień wspaniała uroczystość w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 190. rocznicę powstania obecnego budynku naszej szkoły. To szczególne świętowanie rozpoczęliśmy dokładnie o godzinie 11:11, włączając się w akcję Minister Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, podczas której uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz mieszkańcy odśpiewali  cztery zwrotki hymnu państwowego.

   Po południu o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczystość w Kościele p.w. św. Michała Archanioła w Cieszynie, na którą przybyli zaproszeni goście, rodzice i mieszkańcy Cieszyna, Dobrzeca i Konradowa. Najpierw odprawiona została koncelebrowana Msza Św. dziękczynna za wolną Ojczyznę i naszą szkołę przez księdza proboszcza Przemysława Hęciaka, księdza  kanonika Henryka Lemke oraz księdza  kanonika Waldemara Willaka.  Akompaniament muzyczny do pieśni zapewniła orkiestra dęta pod przewodnictwem pana Stanisława Szymanowskiego.

   Następnie odbyło się wzruszające przedstawienie patriotyczne. Uczniowie naszej szkoły przedstawili w bardzo wymowny i sugestywny sposób drogę dochodzenia przez naród polski do niepodległości oraz dramatyczne dzieje naszego państwa obrazując je na mapie z elementami puzzli.  Występowali w pięknych, epokowych kostiumach.

   Całość uzupełniał wspaniały śpiew wokalistów, chóru dziecięcego i Scholii utworzonej przez rodziców i absolwentów szkoły. Tematyka pieśni podkreślała ważne dla nas wartości takie jak: wolność, miłość do ojczyzny, oddanie prawdzie, pamięć naszych przodków. W tło wykonywanej pieśni wkomponowana została prezentacja multimedialna pt. „Zatrzymany czas w kadrze - Cieszyn, Dobrzec i Konradów na fotografii”. Prezentacja była wzruszająca, ukazywała naszych przodków w chwilach życia codziennego i w otoczeniu szkoły.

   Kolejny etap świętowania to przemarsz z pieśnią na ustach do sali wiejskiej w Dobrzecu. Tutaj został odśpiewany z akompaniamentem orkiestry Mazurek Dąbrowskiego, pieśni takie jak „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Wzniesiono toast stulecia i każdy uczestnik mógł uraczyć się tortem wykonanym w barwach bieli i czerwieni przez naszego Księdza Proboszcza. Biesiada patriotyczna odbywała się w radosnej atmosferze, towarzyszyły jej wspomnienia zaproszonych nauczycieli i pracowników zatrudnionych w SP w Cieszynie na przestrzeni nawet dziesiątek lat.

     W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ksiądz proboszcz, rodzice, członkowie Stowarzyszenia „Przyjazne Otoczenie”, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Sołectwo Cieszyn i Dobrzec.  Wszystkim bardzo serdecznie  dziękujemy.

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”