Rok 2018/2019

 

Co słychać na Krecie?

 

    To już szósty kontynent. Dnia 11 października 2018 roku razem z prof. dr hab. Dariuszem Gwiazdowiczem uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszynie odwiedzili Grecję, a konkretnie wyspę Kretę.

    Tym razem profesor opowiadał o badaniach endemicznych drzew Zelkova, które rosną tylko na Krecie. Są zagrożone wyginięciem z racji braku odpowiedniej ochrony przez mieszkańców. Ludzie zamieszkujący wyspę hodują głównie kozy i owce. Kiedyś było ich kilka tysięcy, obecnie jest kilkaset tysięcy. Niestety drzewa okazały się przysmakiem kóz wypasanych tam, gdzie tylko nadarza się możliwość. Kozy chodzą wszędzie. Zgryzają drzewka i pozostają po nich zaledwie małe krzewy. Drzewa mają od pięciuset do siedmiuset lat. Zadaniem naukowców jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, by bardziej chronić drzewa, ponieważ Grecy nie przestrzegają tych przepisów. Wydzielono już trzydzieści trzy miejsca z drzewami o powierzchni około dziesięciu metrów. Ogrodzono je metalowymi płotami, a naukowcy oglądają te stanowiska i zbierają liście. Niestety Grecy nawet tam wpuszczają kozy. Drzew nie można przesadzać, sadzi się nowe, ale to nie jest rozwiązanie.

    Uczniowie tradycyjnie zadawali mnóstwo pytań, a dotyczyły one między innymi zabytków, krajobrazu, roślin, zwierząt, jedzenia, zwyczajów, szkoły, ciekawostek.

    Pan profesor opowiadał o fascynujących go małych kościołach w górach, które wyglądają jakby były przyklejone do skał, z dala od świata. Piękne są również ruiny greckie. Tam właśnie narodziła się kultura grecka. Króluje tu kuchnia śródziemnomorska, w której niezastąpionym dodatkiem jest oliwa. Śniadania trwają około godziny, a w ciągu dnia są częste przerwy na posiłki. Ludzie żyją tu bardzo spokojnie, nie spieszą się. Różnica czasu wynosi jedną godzinę do przodu. Język grecki wydaje się bardzo melodyjny, a grecki alfabet jest używany na przykład na matematyce. Walutą jest euro.

    Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza, wilgotnością, czasami występują przymrozki, ale tylko w górach.. Szczyty gór są schowane w chmurach. Tylko tam jest zimno i wieje wiatr. Wiele roślin jest zielonych przez cały rok. Rozciągają się tu plantacje drzew oliwnych, bananowców, mango, innych drzew, które nie zrzucają liści. Nie ma tam typowych lasów, lecz piaszczyste, kamieniste góry porośnięte roślinami. W morzu nie występują rafy koralowe, ale woda jest ciepła.

    W Grecji żyje osiem gatunków jeleni, a bezpowrotnie wyginęły słonie, hipopotamy, których szczątki nadal można odnaleźć. Występuje piękny orzeł, który ma skrzydła o rozpiętości trzech metrów i żywi się padliną. W Grecji nie utylizuje się zwierząt, tylko wrzuca się je do dziur w ziemi, więc nie brakuje pożywienia. Ptaki występują głównie nad morzem. Jest bardzo dużo owadów. W wioskach można spotkać liczne psy i koty.

    Szkoła grecka różni się od polskiej tym, że uczniowie mają długie przerwy ze względu na bardzo wysokie temperatury. Ludzie ubierają się tak samo, jak u nas. Wdowy zakładają czarne suknie i chusty, ale dotyczy to raczej starszego pokolenia. Starsi mężczyźni noszą długie brody.

    Na końcu telekonferencji uczniowie podziękowali za kolejne spotkanie, a pan profesor zapewnił o kolejnym spotkaniu, prawdopodobnie w Australii.

Projekty

 80- w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną „Książka oknem na świat”

 

 

Prowadzimy jawny rejestr zbiorów danych osobowych

 

 

8 -W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną ,,Listy budują więzi"

 

 

530- W roku szkolnym 2014/2015

i 2015/2016 Szkoła realizuje innowację pedagogiczną  „Kultura słowa tarczą bezpieczeństwa”